post

Trajnostni copat v boju proti plastičnim odpadkom

Letošnjo pomlad adidas predstavlja novega protagonista v svojih prizadevanjih za zmanjšanje plastičnih odpadkov – kultni model Stan Smith, ki je ob svoji 50-letnici zaživel v treh trajnostnih različicah. Copat, ki je izdelan iz recikliranih materialov, je glasnik spremembe miselnosti pri ravnanju z odpadki, saj zagovarja ponovno uporabo in predelavo. V okviru te pobude se je adidas povezal s slovenskim socialnim podjetjem Preoblikovalnica, ki odpadkom podarja novo življenje. Njunemu skupnemu cilju, da iz zavrženih materialov nastanejo novi izdelki, se lahko pridružite tako, da v trgovine adidas shop, The Athlete’s Foot in Buzz prinesete svoje odslužene čevlje. Aktivnosti se bodo pričele sredi aprila, kaj točno bo iz čevljev nastalo, pa bosta adidas in Preoblikovalnica razkrila v mesecu maju.

Copat je izdelan iz recikliranih materialov

Prepoznavna silhueta legendarnega copata Stan Smith je pol stoletja ostala skorajda nespremenjena – vse do danes, ko je adidas Originals razkril njegovo trajnostno različico, ki predstavlja nov mejnik v prizadevanjih blagovne znamke za zmanjšanje plastičnih odpadkov. Vstop v novo dobo večnega Stan Smitha je adidas Originals obeležil s tremi edinstvenimi in popolnoma trajnostnimi različicami modela, ki jih je navdihnil naš planet. 

Trajnostni model Stan Smith predstavlja nov mejnik v adidasovih prizadevanjih za zmanjšanje plastičnih odpadkov

Vsi trije modeli so sestavljeni iz visoko zmogljivega recikliranega zgornjega dela PRIMEGREEN ter belih podplatov iz reciklirane gume. Žensko različico copata krasijo potiski grafik po navdihu našega planeta, bela peta ter grafika v barvi slonovine na jezičku. Drugo različico so popestrili z zlatimi obročki in zavihkom zelene barve na peti, tretji model pa poleg značilnega zelenega jezička preseneča z dodatkom vezenin, ki so letos še posebej v trendu. 

Stan Smith iz recikliranega zgornjega dela PRIMEGREEN ter belih podplatov iz reciklirane gume

V adidasu se zavedajo pomembnosti odgovornega ravnanja z odpadki ter vzpostavitve krožnega gospodarstva. Poleg globalne zaveze, da bodo do leta 2024 izdelovali le izdelke iz recikliranega poliestra, v svojih prizadevanjih za zeleno prihodnost delujejo tudi lokalno. V ta namen se je adidas ob 50-letnici modela Stan Smith povezal s slovenskim socialnim podjetjem Preoblikovalnica, ki odpadkom s predelavo podari novo življenje in uporabno vrednost. Od 12. aprila bodo tako v vseh adidas shopih ter trgovinah The Athlete’s Foot in BUZZ zbirali odslužene čevlje, iz katerih bodo v Preoblikovalnici ustvarili povsem nove izdelke oziroma materiale. Vsi, ki bodo čevlje prinesli v trgovino, pa bodo za svoje odgovorno ravnanje z odpadki prejeli tudi posebne ugodnosti, ki bodo veljale pri naslednjem nakupu. 

Pobudi za spremembo miselnosti in ponovno uporabo so se pridružili tudi številni znani Slovenci, kot so pevci Tim Kores – Kori, Nika Krmec in David Amaro, hip-hoper Nipke, vplivnici Lili Čadež in Adrijana Dimec ter drugi, ki bodo na svojih družbenih omrežjih pokazali, kako enostavno in zabavno je lahko predelovanje odpadnih materialov.

Adrijana Dimec in Nipke
Lili Čadež in David Amaro

Postanite del spremembe! Odnesite svoje odslužene čevlje v najbližji adidas shop ali trgovine The Athlete’s Foot in BUZZ ter jim podarite novo življenje! Ob nakupu copat Stan Smith pa prejmete tudi posebno adidasovo trajnostno darilo. Za točen datum trajanja aktivacije spremljajte spletne strani Ferivi SlovenijaThe Athlete’s Foot in Buzz

Stan Smith, za vedno.

post

Potapljači iz Ljubljanice potegnili tono odpadkov

Člani Društva za podvodne aktivnosti Vivera in Slovenska potapljaška zveza (SPZ) so v soboto, 27. marca, izvedli tradicionalno, že 30. čiščenje Ljubljanice in njenih nabrežij. Akcijo, ki je potekala v vikendu po svetovnem dnevu voda, je že četrto leto zapored podprlo tudi podjetje Spar Slovenija. Skupno so iz Ljubljanice potegnili približno tono odpadkov.

Akcija čiščenja Ljubljanice

V jubilejni 30. ekološko-čistilni akciji Ljubljanica 2021, ki jo v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana organizira Društvo za podvodne aktivnosti Vivera, je sodelovalo 25 potapljačev Slovenske potapljaške zveze, pa tudi gasilci, reševalci, ribiči in ostali prostovoljci. Kljub vsem izzivom, ki so jih prinesle izredne razmere, so Ljubljanico očistili od Ribiškega doma Barje na Livadi do Gradaščice. Akcija se je izkazala za uspešno, saj so iz reke na kopno potegnili tono odpadkov, med katerimi so bili prometni znaki, koši za smeti, kolesa in celo vreča registrskih tablic.

Skupno so nabrali tono odpadkov

Predsednik potapljaškega društva Vivera Miro Potočnik, ki je bil pred 30 leti pobudnik prve akcije čiščenja Ljubljanice, je ob zaključku povedal:

Potapljači svojo ljubezen do potapljanja združujemo z ljubeznijo do narave tako, da vsako leto čistimo jezera, reke in morje, ki so velikokrat prepolni odpadkov in drugih predmetov, ki vanje ne sodijo. Zelo me veseli, da je Spar Slovenija tudi v pandemiji koronavirusa podprl potapljače in vse ostale prostovoljce pri čiščenju Ljubljanice. Njihova podpora nam daje vzpodbudo za nadaljnje akcije.
Predsednik društva Vivera – Miro Potočnik
Na čistilni akciji so sodelovali potapljači, reševalci, gasilci in drugi prostovoljci

Podjetje Spar Slovenija v okviru svoje ekološke kampanje Razmišljaj EKOlogično potapljače pri čiščenju slovenskih voda podpira že peto leto. Do danes so poleg Ljubljanice čistili Savo, Krko, Dravo, Muro, Ščavnico, Blejsko in Soboško jezero ter obalo Fiese. V sklopu kampanje si prizadevajo za trajnostno ravnanje, zmanjševanje količine plastične embalaže in za ozaveščanje o varovanju ter ohranjanju okolja.

Podjetje Spar Slovenija že vrsto let podpira potapljače
post

400 otrok na brezskrbne poletne počitnice

OMV Slovenija je tudi letos tradicionalno zbiral točke zvestobe za humanitarni program Pomežik soncu®. Zbrane točke je OMV Slovenija ob sedmem rojstnem dnevu Kluba zvestobe OMV SMILE & DRIVE doniral Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS), kjer so se pretvorile v finančna sredstva, s katerimi bodo po zelo zahtevnem letu osrečili otroke iz socialno šibkejših okolij ter tiste s posebnimi potrebami. 

Že sedmo leto zapored so OMV Slovenija in člani Kluba zvestobe OMV SMILE & DRIVE poskrbeli za izjemen odziv v tradicionalni akciji doniranja točk zvestobe. Člani kluba zvestobe so, ob pomoči ambasadorjev projekta – stand-up komika Tina Vodopivca in igralca Nika Škrleca – ter donaciji 1 milijona točk s strani OMV Slovenija, zbrali 9.054.100 točk, s katerimi bodo pomagali več kot 400 otrokom in jim pričarali nasmeh na obraz. Zbrana sredstva bodo letos zaradi negotove situacije, s katero se srečujemo, namenili v dva namena. Del sredstev bo na počitnice popeljal otroke iz socialno šibkejših okolij, ki si jih sicer ne bi mogli privoščiti, drugi del sredstev pa bo porabljen za nakup hrane in drugih nujnih potrebščin za družine v stiski.

Vanja Lombar, generalna direktorica OMV Slovenija, je ob zaključku akcije povedala:

Nahajamo se v  negotovih časih in prav zato smo izjemno zadovoljni, da smo tudi letos skupaj s člani našega kluba zvestobe uspeli zbrati takšno vsoto točk. Letošnja donacija je še toliko bolj pomembna, saj so otroci zagotovo med tistimi, ki jim je epidemija popolnoma spremenila vsakdan. Upam, da jim bo naš doprinos nekoliko olajšal zahtevno situacijo, v kateri so se znašli, in nekaterim od njih omogočil brezskrbne poletne počitnice, ki si jih zasluži čisto vsak otrok.

Predsednica ZPMS Darja Groznik je dodala:

Program Pomežik soncu® je namenjen otrokom, ki komaj čakajo prvega skoka v vodo, sladoleda in prijatelje, ki jih spoznajo na počitnicah. Slovenci smo znova dokazali, da smo pripravljeni pomagati drug drugemu. Iskreno se zahvaljujemo OMV Slovenija in članom Kluba zvestobe OMV SMILE & DRIVE, saj bomo lahko zaradi njihove vnovične širokosrčnosti tudi letos številne otroke prvič popeljali na letovanje. In ne le to, pomagali bomo tudi družinam pri nakupu hrane in nujnih potrebščin. To so pomembne stvari in hvaležni smo, da pri uresničevanju svojega poslanstva sodelujemo z OMV Slovenija.

Da bi se zahvalili svojim članom, ki že leta donirajo svoje točke zvestobe, bodo v OMV Slovenija organizirali interaktiven in zabaven virtualni zaključni dogodek. Goste bosta nasmejala ambasadorja Nik Škrlec in Tin Vodopivec, skupina Iglu pa bo poskrbela za dodatno sprostitev. Prav tako bosta vse donatorje nagovorili tudi generalna direktorica OMV Slovenija Vanja Lombar in predsednica ZPMS Darja Groznik.

post

Prvo podjetje v Sloveniji s tehnologijo UWB

V velenjskem podjetju Skaza nadaljujejo s serijo investicij, s katerimi uresničujejo svojo zavezo k trajnostnemu razvoju. Po napovedi nadgradnje poslovno-informacijskega sistema, ki bo zagotovila poslovanje po najsodobnejših tehnoloških standardih, so tokrat svoje moči usmerili še v proizvodnjo. V okviru lastnega projekta EcoTrail namreč kot prvi v Sloveniji uvajajo brezžično tehnologijo UWB (ultra-wideband), ki bo s sledenjem delovanja njihovih naprav bistveno pripomogla pri izboljšanju delovnih procesov ter hkrati poskrbela za optimizacijo stroškov. Gre za izjemno obsežen projekt, ki ga izvajajo skupaj s slovenskima podjetjema GeoTrax in Tom PIT.

Investicija bo bistveno pripomogla pri izboljšanju delovnih procesov

V zadnjih letih smo priča neverjetnemu napredku na področju digitalizacije in vse kaže, da bo način proizvodnje v prihodnje popolnoma drugačen. Tega se zavedajo tudi v podjetju Skaza, kjer so z mislijo na prihodnost ustvarili lasten projekt EcoTrail, v sklopu katerega bodo s številnimi projekti stopali po poti k industriji 4.0 Ena od zadnjih investicij je uvedba tehnologije UWB.

Skaza kot prva v Sloveniji v svojo proizvodnjo uvaja tehnologijo UWB

Novodobna tehnologija UWB ali t. i. širokopasovna radijska tehnologija se uporablja za lociranje  osnovnih sredstev v podjetju, saj omogoča izjemno natančno lociranje predmeta v realnem času. Ker deluje na zelo visokih frekvencah (v širokem razponu GHz frekvenc), lahko zajame zelo natančne prostorske podatke, kot neke vrste radar zazna lokacijo predmeta, ga zaklene ali z njim komunicira ter tako prikazuje trenutne zahteve naprave kot tudi možne nadgradnje v prihodnosti. Informacije, ki potujejo v prilagojene TPM rešitve, lahko bistveno izboljšajo delovni proces ter znižajo stroške. Hkrati sistem za prenos informacij uporablja izredno nizko raven energije, kar pomeni, da zamenljiva baterija deluje vsaj pet ali več let. 

Direktor podjetja Skaza Robert Agnič

Direktor podjetja Robert Agnič je pojasnil odločitev za implementacijo UWB:

Tehnologija gre s svetlobno hitrostjo naprej, zato smo se odločili za najnovejšo tehnologijo, ki ima velik potencial tudi za prihodnost. Z njo namreč ne bomo izboljšali le trenutnih izzivov, ampak jo bomo lahko izkoristili tudi za prihodnje projekte.

Pri vzpostavitvi projekta so se povezali še z dvema slovenskima podjetjema. Podjetje GeoTrax, ki partnersko sodeluje s priznanim nemškim podjetjem IntraNav, bo vodilo proces implementacije tehnologije, podjetje Tom PIT pa bo skrbelo za program, ki bo zbrane podatke pravilno ovrednotil ter bo pomagal pri planiranju in preventivnem vzdrževanju. Odločitev je skrbno premišljena, saj je po besedah Agniča tako obsežen projekt mogoče izvesti le skupaj s partnerji, s katerimi si delijo enake vrednote. 

Proces implementacije tehnologije UWB vodi GeoTrax, partner priznanega podjetja IntraNav

Vpeljava Blockchain tehnologije

V sklopu projekta EcoTrail nameravajo pri Skazi vpeljati še Blockchain tehnologijo, ki bo ob transparentnem komuniciranju z deležniki ključna za vzpostavitev sledenja in transparentnega komuniciranja o njihovih izdelkih. »S tem gremo še nekaj korakov dlje v trajnostnem razvoju, saj bomo s tem poskrbeli, da so podatki o sledljivosti neoporečni in jih ne more nihče spreminjati oziroma korigirati. Uporabniki bodo dostopali do točnih podatkov in vzpostavljena bo transparentna komunikacija, mi pa bomo izdelke lažje sprejemali s trga in jih reciklirali. S sledenjem bomo vedeli točno serijo proizvodnje in sestavo materiala, kar nam bo omogočilo, da novi reciklirani proizvodi ne bodo izgubili na kakovosti zaradi pretrganih polimernih verig,« je razložila dr. Branka Viltužnik, vodja raziskav in inovacij v podjetju Skaza.

Branka Viltužnik, vodja raziskav in inovacij v podjetju Skaza

Nadgradnja poslovno-informacijskega sistema

V podjetju Skaza se soočajo s hitro rastjo poslovanja, ki narekuje tudi širitev v druge države. V želji po boljšem obvladovanju sprememb in povezljivosti ter podatkovni izmenjavi s številnimi dobavitelji ter strankami doma in po svetu so se odločili za temeljito prenovo poslovno-informacijskega okolja. Izbrali so poslovno programsko opremo SAP, ki bo delovala na najsodobnejših strežnikih IBM Power v naprednem podatkovnem centru PRO.Cloud družbe Unistar PRO. Za migracijo obstoječega informacijskega okolja na platformo SAP S4HANA bo poskrbelo podjetje Itelis, obe družbi pa sta del Skupine Actual IT, enega največjih sistemskih integratorjev v Sloveniji.Z mnogimi novimi inovacijami bodo v Skazi optimizirali tako poslovanje in proizvodnjo kot samo načrtovanje projektov, nenazadnje pa tudi nadgrajevali kompetence zaposlenih ter z vsem naštetim uresničevali svojo vizijo – biti med 10 najboljšimi ekološkimi podjetji, ki postavljajo trende v industriji plastike.